ПРАВИЛА для здобувачів освіти

ПРАВИЛА
для здобувачів освіти
Запорізької загальноосвітньої школи І-Ш ступенів № 86 Запорізької міської ради Запорізької області

 1. Загальні положення
  1.1. Діти є здобувачами освіти освітнього процесу у Запорізькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 86 Запорізької міської ради Запорізької області (далі — навчальний заклад).
  1.2. Ці правила поширюються на здобувачів освіти навчального закладу і розроблені у відповідності до Статуту закладу та Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту».
  1.3. Здобувачі освіти несуть особисту відповідальність за збереження своїх речей (верхній одяг, портфель, спортивна форма, телефони та ін.).
  1.4. Здобувачі освіти та їх батьки, або особи що їх замінюють, у відповідності до чинного законодавства, несуть матеріальну відповідальність за псування шкільного майна та особистих речей інших учнів.
 2. Права здобувачів освіти
  2.1. Здобувач освіти має право:
  2.1.1. користування бібліотекою, навчальною, науковою, виробничою, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою інфраструктурою закладу освіти та послугами його структурних підрозділів у порядку, встановленому закладом освіти відповідно до спеціальних законів;
  2.1.2. обирати навчальні предмети варіативної частини навчального плану, факультативи, спецкурси, позакласні заняття;
  2.1.3. доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі та науковій діяльності;
  2.1.4. брати участь у роботі органів громадського самоврядування навчального закладу, вибирати і бути вибраним в зазначені органи;
  2.1.5. ділитися з класним керівником , директором навчального закладу та іншими
  відповідними працівниками своїми проблемами і одержувати від них допомогу, пояснення, відповідь;
  2.1.6. вимагати поваги до висланої гідності;
  2.1.7. на справедливе та об’єктивне оцінювання результатів навчання;
  2.1.8. брати участь у різних видах науково-практичної діяльності, виставках, олімпіадах, конкурсах тощо;
  2.1.9. вільно виражати свої погляди, переконання; 
  2.1.10. брати участь у добровільних самодіяльних об’єднаннях, творчих студіях, клубах, гуртках, групах за інтересами тощо;
  2.1.11. на захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти;
  2.1.12. на отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг як особа, яка постраждала від булінгу (цькування), стала його свідком або вчинила булінг (цькування);
  2.1.13. на безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці;
 3. Обов’язки здобувачів освіти:
  3.1. Здобувач освіти зобов’язаний:
  3.1.1. дотримуватися вимог чинного законодавства, Статуту навчального закладу, цих Правил, моральних та етичних норм;
  3.1.2. отримувати знання, набувати вмінь та навичок, підвищувати свій загальнокультурний рівень;
  3.1.3. бережно ставитися до майна навчального закладу, громадського й особистого майна;
  3.1.4. брати активну участь у різних видах трудової діяльності, які не заборонені чинним законодавством;
  3.1.5. проявляти повагу до старших, піклуватися про молодших;
  3.1.6. згідно з затвердженими графіками чергувати по навчальному закладу та в класі;
  3.1.7. поважати батьків, піклуватися про членів своєї родини, допомагати в організації її побуту і господарства;
  3.1.8. поза навчальним закладом вести себе скрізь і завжди так, щоб не зганьбити свою честь і гідність та не заплямувати репутацію навчального закладу;
  3.1.9. проявляти повагу до учасників освітнього процесу, виконувати вимоги та розпорядження директора навчального закладу, педагогічної ради, вчителів, рішення органів класного та шкільного самоврядування;
  3.1.10. знати і виконувати правила дорожнього руху, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки і поведінки на воді;
  3.1.11. дотримуватися правил особистої гігієни, дбати про власне здоров’я.
 4. Відвідування уроків
  4.1. Здобувач освіти має приходити до навчального закладу за 15 хвилин до початку занять.
  4.2. Про свою відсутність у навчальному закладі учень повідомляє класного керівника.
  4.3. Якщо учень пропустив заняття (незалежно від кількості годин, днів), класному керівникові необхідно надати відповідний документ — довідка з лікувальної установи, лист відповідної установи, заява батьків.
  4.4. Учні не мають права без дозволу адміністрації навчального закладу, педагогів і медпрацівника покидати під час освітнього процесу навчальний заклад і його територію (спортивні майданчики, майстерні та ін.).
  4.5. Перед входом до навчального закладу учень повинен витерти взуття, у гардеробі зняти верхній одяг, не поспішаючи, іти на той поверх, де знаходиться його клас.
 5. Зовнішній вигляд здобувача освіти
  5.1. На урок фізичного виховання здобувачі освіти повинні з’являтися у спортивному одязі та взутті.
  5.2. У навчальний заклад заборонено надягати:
  • джинсовий одяг;
  • занадто короткі та занадто довгі спідниці;
  • спортивний одяг та одяг для літнього відпочинку;
  • занадто яскраві, кольорові та короткі кофтинки («топіки», «футболки»);
  • спортивне взуття (кеди, мокасини).
  5.4. Здобувач освіти має дотримуватися таких вимого до зовнішнього вигляду:
  • одяг здобувачів освіти має бути чистим і охайним та відповідати вимогам, викладеним у Статуті закладу або наказі по навчальному закладі;
  • зачіска повинна бути акуратною, користуватися косметикою забороняється.
 6. Поведінка здобувача освіти на уроці
  6.1. Перед уроком здобувач освіти має підготувати все необхідне: підручник, зошит, щоденник тощо.
  6.2. Виходити з класу під час уроку можна лише з дозволу вчителя.
  6.3. Після дзвоника на урок здобувачі освіти займають робочі місця і чекають на вчителя.
  6.4. Під час уроку не можна порушувати тишу, відволікатися самому від занять і відволікати від занять товаришів сторонніми розмовами та зайвими справами, що не стосуються уроку. Урочний час повинен використовуватися учнями тільки з метою навчання.
  6.5. Здобувачі освіти, які бажають відповісти на запитання, поставлене вчителем, або звернутися до вчителя з запитанням, повинні підняти руку, поставивши її ліктем на парту.
  6.6. Дзвоник (сигнал) про закінчення уроку дається для вчителя. тільки тоді, коли вчитель оголошує про закінчення уроку, здобувачі освіти мають право покинути клас (приміщення).
  6.7. Під час уроку не можна жувати жуйку.
  6.8. Здобувачі освіти повинні охайно вести щоденник і давати його вчителю без будь-яких заперечень.
  6.9. Забороняється користуватися мобільними телефонами під час проведення уроків.
  6.10. Зі школи здобувачі освіти повинні виходити спокійно, додержуючись порядку. Залишатися в школі без потреби забороняється.
 7. Поведінка учня на перерві
  7.1. Під час перерви в класі залишаються лише чергові учні, які забезпечують порядок у класі та готують його до наступного уроку.
  7.2. Під час перерви здобувач освіти повинен привести у порядок своє робоче місце, вийти з класу, виконувати вимоги чергових по навчальному закладу.
  7.3. Здобувачам освіти забороняється бігати по сходах і коридорах, поблизу вікон і інших не облаштованих для ігор місць, штовхати один одного, кидатися предметами і застосовувати фізичну силу, вживати непристойні вирази, жести, порушувати тишу, заважати відпочивати іншим.
  7.4. Кожен здобувач освіти при звертанні до нього чергового вчителя або чергового учня зобов’язаний назвати своє прізвище і клас.
  7.5. . Здобувачам освіти забороняється заходити в учительську без дозволу вчителя.
  7.6. . Здобувачам освіти забороняється грати у м’яча у приміщеннях, не пристосованих для цього.
  7.7. У шкільній їдальні здобувачі освіти повинні виконувати правила безпечної поведінки в обідній залі, вимоги вчителів, працівників їдальні та чергових і дотримуватися черги. Заборонено виносити їжу і напої за межі їдальні.
 8. Заохочення та стягнення, які застосовуються до учнів
  8.1. Здобувачам освіти школи заохочуються за: успіхи у навчанні, участь і перемогу в олімпіадах, конкурсах, турнірах, акціях, спортивних змаганнях, суспільно корисну діяльність і добровільну працю для добробуту навчального закладу, шляхетні вчинки.
  8.2. До здобувачів освіти застосовуються такі заохочення: нагородження Листом подяки, Похвальним листом, Похвальною грамотою, медаллю; представлення до нагородження стипендією міського голови; оголошення подяки; одноразова грошова винагорода.
  8.4. До здобувачів освіти застосовуються такі стягнення: зауваження; догана; зобов’язання відшкодування збитків; зобов’язання публічного вибачення.
 9. Безпека життєдіяльності
  9.1. Не дозволяється приносити до навчального закладу та на його територію з будь-якою метою та використовувати будь-яким способом зброю, навіть іграшкову, вибухонебезпечні та вогненебезпечні речовини, гострі предмети, гральні карти, алкогольні напої, сигарети, жувальні гумки, літературу, аудіо-, відео-, та СD-продукцію аморального змісту.
  9.2. Здобувачі освіти повинні суворо дотримуватися правил безпеки життєдіяльності: дорожнього руху, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, поведінки на воді, залізниці, тощо.
  9.3. Здобувачі освіти зобов’язані знати і дотримуватися правил безпеки життєдіяльності як під час уроків так і після їх закінчення.
  9.4. Здобувачі освіти повинні:
  9.4.1. гуляти лише у призначених для цього місцях: на ігрових майданчиках, біля будинків, навчального закладу, у скверах чи парках;
  9.4.2. дотримуватися правил дорожнього руху, поведінки в транспорті, при посадці і висадці з транспорту;
  9.4.3. дотримуватися правил протипожежної безпеки при користуванні електроприладами (телевізором, праскою, холодильником) та газом;
  9.4.4. знати правила поведінки в місцях громадського перебування (під час екскурсій, культпоходів, зустрічей);
  9.4.5. знати правила поведінки біля ліній електромереж, залізничного полотна, поблизу водоймищ, на воді та льоду, поряд із будівельними майданчиками, відкритими люками, біля відкритих вікон, на балконі, сходах, правила поведінки в ліфтах, тощо;
  9.4.6. знати та правильно діяти у разі виникнення надзвичайних ситуацій (НС)
  9.4.7. знати правила користування гострими, колючими предметами, ліками, протипожежним, сільськогосподарським, будівельним та іншим інвентарем;
  пам’ятати про необхідність мити руки перед вживанням їжі, після ігор, фізичної праці, відвідування туалету;
  9.5. пам’ятай про категоричну заборону: чіпати незнайомі і вибухонебезпечні предмети;
  • грати на проїжджій частині вулиці або поблизу неї;
  • розпалювати вогнище;
  • лазити по деревах, дахах;
  • грати із чужими тваринами;
  • збирати незнайомі види грибів і ягід;
  • пити сиру воду;
  • самостійно виїжджати за місто, в ліс без супроводу вчителів або батьків;
  • вступати в контакт та впускати в квартиру незнайомих людей;
  • відходити далеко від будинку, в якому мешкаєш;
  • перебувати на вулиці пізніше 21.00.
 10. Вказівки з ведення щоденника Щоденник – документ, ведення якого є обов’язковим для учнів ІІ-ХІ класів. 10.1. Працюючи зі щоденником, здобувачі освіти зобов’язані: 10.1.1. охайно та правильно заповнювати всі його сторінки; 10.1.2. своєчасно записувати розклад уроків на тиждень; 10.1.3. щодня стисло і грамотно записувати завдання додому з усіх предметів; 10.1.4. надавати щоденник учителям для виставлення балів та записів подяк і зауважень; 10.1.5. щотижня здавати щоденник на перевірку класному керівникові та на підпис батькам.